Gmina Ostrówek
Dowody osobiste, ewidencja ludności
Artykuły
Co zmieniło się w e-dowodzie od 7 listopada 2021 r.?
Od 7 listopada 2021 r. wydawane są nowe dowody osobiste z odciskami palców oraz z podpisem posiadacza dowodu osobistego. Nowy dowód wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego (e-dowodu). Nowe elementy to: dwuliterowy kod państwa członkowskiego wydającego dokument, wydrukowany na tle niebieskiego prostokąta i otoczony 12 żółtymi gwiazdami, odwzorowanie podpisu posiadacza.
Odciski palców są zamieszczane w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Odciski palców nie są pobierane od:
- dzieci poniżej 12. roku życia
- osób, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
Natomiast jeżeli pobranie odcisków palców jest tylko chwilowo niemożliwe (np. z powodów medycznych), wtedy wydawany jest dowód osobisty bez odcisków palców - ważny 12 miesięcy.
Odciski palców są przechowywane w Rejestrze Dowodów Osobistych wyłącznie w celu wydania dowodu osobistego. Odciski są usuwane z Rejestru automatycznie w momencie odebrania dowodu przez obywatela albo gdy obywatel nie odebrał dowodu w ciągu 90 dni od daty wydania (czyli daty personalizacji zamieszczonej w dowodzie).
Podpis jest zamieszczany w warstwie graficznej dowodu osobistego każdej osoby, która ukończyła 12. r. życia. Podpisu nie będzie w dowodzie osoby, która nie może złożyć podpisu.
Okres ważności dowodów osobistych
Wydawane od 7 listopada 2021 r. dowody osobiste są ważne przez:
- 10 lat – dla osób od 12. r. życia,
- 5 lat – dla osób do 12. r. życia,
- 12 miesięcy – dla osób, od których chwilowo nie można pobrać odcisków palców.
WAŻNE! W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów NIE ma konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.
Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!
Nie pozwól ukraść swojej tożsamości!
Co robić w przypadku utraty dokumentów?
1. Zastrzec je w banku – najłatwiej w swoim. Jeżeli ktoś nie ma rachunku powinien to zrobić w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia od wszystkich (lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób).
2. Zgłosić sprawę na policji – tylko jeżeli dokumenty zostały skradzione.
3. Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną, aby wyrobić nowy dokument.
Czym jest e-dowód?
E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną, który będzie bezpłatnym i bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Nowe dowody będą zewnętrznie podobne do obecnych, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne.
Obowiązek meldunkowy jeszcze zostanie. Termin zniesienia tego obowiązku ma być przesunięty o dwa lata do 1 stycznia 2018 r.
Od 1 stycznia 2018 r. ma zniknąć w Polsce obowiązek meldunkowy. Obywatel sam zdecyduje, czy będzie chciał podać adres swojego pobytu. Będzie mógł to zgłosić osobiście w urzędzie gminy lub elektronicznie. Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, przygotowywany jest projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności, w którym przewiduje się zmianę przepisu wprowadzającego od 1 stycznia 2016 r. zniesienie obowiązku meldunkowego. Termin zniesienia tego obowiązku ma być przesunięty o dwa lata do 1 stycznia 2018 r.
Nowy dowód osobisty od 1 marca 2015r. Co się zmieniło?
Od 1 marca 2015 r. obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego obsługiwany przez nowy System Rejestrów Państwowych.
Zameldowanie na pobyt stały.
Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego. Zameldowanie służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała.
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | Gmina Ostrówek |
---|---|
Data utworzenia: | 2015-06-01 |
Data publikacji: | 2015-06-01 |
Osoba sporządzająca dokument: | Małgorzata Romańczuk |
Osoba wprowadzająca dokument: | Małgorzata Romańczuk |
Liczba odwiedzin: | 14326 |