Herb Gminy Ostrówek

Szlak kapliczek i zabytki z terenu Gminy

Ostrówek - Kolonia

  1. Kapliczka k. Eugenii Kusyk na skrzyżowaniu do Kocka
  2. Kapliczka k. Anieli Granat
  3. Kapliczka k. budynku Ochotniczej Straży Pożarnej
  4. Krzyż misyjny na placu kościelnym
  5. Krzyż k. Radomskich
  6. Krzyż k. Bocianów
  7. Krzyż k. Misztalów

Kapliczka k. Eugenii Kusyk na skrzyżowaniu do Kocka

W czerwcu 1957 r. ks. Franciszek Kopeć poświęcił nowo postawioną kapliczkę ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrówku-Kolonii. W maju 1978 r. przeniesiono ją na posesję rodziny Kusyków, a następnie przebudowano. Poświęcono ją w uroczystość Bożego Ciała w 1978 r. W kapliczce znajduje się figurka Niepokalanego Poczęcia NMP.


Kapliczka k. Anieli Granat

Kapliczkę postawili Józef i Anna Makuch w latach 1951-52. Anna Makuch była w tym czasie chora. Józef postawił tę kapliczkę w intencji powrotu żony do zdrowia. Kapliczka jest otynkowana i pomalowana na biało. Ogrodzona jest metalowym płotkiem. Wewnątrz znajduje się figurka Matki Boskiej Niepokalanej.


Kapliczka k. budynku Ochotniczej Straży Pożarnej

Do wybudowania kapliczki przyczyniła się OSP z Ostrówka-Kolonii. Na kapliczce umieszczony jest napis: „Jezu opiece Twej polecamy się”. W środku kapliczki znajduje się figurka św. Józefa i Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 1951 r. odbyło się jej poświęcenie.


Krzyż misyjny na placu kościelnym

Został postawiony w latach 1948-49. Krzyż został przeniesiony na stary cmentarz grzebalny, na jego miejscu postawiono nowy krzyż misyjny. Został odnowiony w 2005 r.


Krzyż k. Radomskich

Pierwszy krzyż drewniany został postawiony ok. 1900 roku, gdy jeszcze w Ostrówku był dwór. W 1931 roku został postawiony drugi krzyż przez Jana Cieniucha, z kolei trzeci drewniany krzyż został postawiony przez Piotra Marzętę w 1968 roku. Wokół krzyża jest wykonany cokolik z cegły. Ludzie pamiętają, że obok krzyża stała brzoza płacząca, która została ścięta w 2004 roku.


Krzyż k. Bocianów

Nikt z mieszkańców nie pamięta kiedy postawiono pierwszy krzyż drewniany. W latach 50- tych XX wieku w tym samym miejscu został postawiony drugi krzyż drewniany.


Krzyż k. Misztalów

Antonii Misztal w roku 1910 postawił drewniany krzyż. Obecny krzyż postawił Aleksander Misztal w stanie wojennym w 1982 roku. W 2007 obok krzyża drewnianego postawiono drugi krzyż metalowy. Na krzyżu jest napis: „Jezu ufam Tobie”.